Türkiye Güzel Sanat Eseri Sahipleri Meslek Birliği

GESAM Haziran Ayı

Durum : Normal
Başlama : 2017-06-01 (2516 gün önce bitti)
Saat : 12:00
Bitiş : 2017-06-30
Yer : GESAM
Adres : GESAM

17/162                                                                                                                         01.06.2017

 

 

DEĞERLİ ÜYEMİZ;

 

 

            Öncelikle Ramazan Ayının, tüm İslâm alemine ve GESAM ailesine hayırlar getirmesini dileriz.

 

GESAM’ın 2017 yılı yurt dışı etkinliklerinden ilki olan “ULUSLAR ARASI GESAM/İRAN TÜRK SANATÇILARI SERGİSİ” ile “TÜRKİYE’DE GÜZEL SANATLAR VE TELİF HAKLARI” çalıştayı 24-27 Mayıs 2017 tarihleri arasında İran’ın Batı Azerbaycan Eyaleti Başşehri Tebriz’de gerçekleştirildi.

Tebriz Üniversitesi İslamî Sanatlar Fakültesi Konferans Salonundaki çalıştayda önce, Üniversite Rektör Vekili Sayın Dr. Mehdi Muhammed ZADE ‘bu tür etkinliklerin Türkiye ile dost ve kardeş İran arasındaki kültürel ilişkilere katkı sağlayacağı düşüncesindeyiz’ şeklinde konuştu. ZADE, 2017 yılı içinde GESAM ve T.C. Tebriz Başkonsolosluğu’nun katkıları ile Türkiye’de bir üniversitede İRAN SANATÇILARI SERGİSİ açılmasını beklediklerini de ifade etti. Daha sonra GESAM Yönetim Kurulu Üyesi-Sergi Koordinatörü Sayın Nezih DEMİRTEPE söz aldı. Konuşmasında, T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı Telif Hakları Genel Müdürlüğü bünyesinde faaliyet gösteren GESAM’ın Türkiye’de telif hakları ve güzel sanatlar konusunda yaptığı çalışmaları dile getiren DEMİRTEPE “Telif hakları bütün dünyada sanatçıların alın terlerinin korunması bağlamında hayati değere haizdir” dedi. Daha sonra T.C. Tebriz Başkonsolosu Sayın Çağlar Fahri ÇAKIRALP dinleyicilere hitap ederek Türkiye’den GESAM üyelerinin Tebriz’e getirdikleri eserlerin İranlı dostlarımız tarafından ilgi ile izleneceğini kaydetti. Çalıştaya; Azerbaycan’ın Tebriz Başkonsolosu ve İran Dışişleri Bakanlığı Tebriz Temsilcisi ile üniversite öğretim üyeleri ve öğrencileri iştirak etti. Burada Yönetim Kurulu Üyesi Nezih DEMİRTEPE, GESAM Üyesi Sayın İsmail HAYKIR’ın bir eserini Rektör Vekiline, Yönetim Kurulu Üyesi Mustafa KARAKAYA da T.C. Tebriz Başkonsolosuna GESAM Üyesi Sayın Nesrin SÖYLEMEZ’in bir eserini hediye ettiler. SERGİ ve ÇALIŞTAY etkinliğimiz dolayısıyla Ankara’dan telefonla İran/Tebriz’i arayan; Başbakan Sayın Binali YILDIRIM ve Dışişleri Bakanı Sayın Mevlüt ÇAVUŞOĞLU GESAM’ın İran etkinliği için başarı dilediler.

Sergi açılışı Çağlar Fahri ÇAKIRALP tarafından yapıldı. SERGİ 4 gün süre ile açık kaldı. T.B.M.M. Türkiye/İran Parlamentolar Arası Dostluk Gurubu ile birlikte açılan SERGİ çerçevesinde İran’a giden GESAM Üyeleri, ayrıca  T.C. Urumiye Başkonsolosluğunu ziyaret ederek Ticaret Ataşesi Sayın O. Feyyaz ÖZER’e GESAM’ın daha önceki sergi kataloglarını takdim ettiler.

Bu sergiye eseri ile katılan üyelerimize KATALOG en kısa zamanda, TEŞEKKÜR BELGESİ ile birlikte KARGO ile gönderilecektir. Ankara’daki üyelerimiz eser, katalog ve Teşekkür Belgeleri’ni GESAM’a gelip alabilirler.

Öte yandan 11 Eylül 2017 Pazartesi günü POLONYA’nın başşehri Varşova’da düzenlenecek 2017’nin ikinci ULUSLAR ARASI etkinliği için de çalışmalar sürmektedir.

GESAM’ın 66. etkinliği olan “GESAM ÜYELERİ YOZGAT SERGİSİ” Yozgat Kültür Merkezi’nde 6 Mayıs 2017 Cumartesi günü gerçekleştirildi. Açılışa; Yozgat Vali V. Şükrü ÇAKIR ile Kültür ve Turizm Müdürü Sayın Lütfi İBİŞ ve kalabalık bir sanatçı topluluğu iştirak etti. SERGİ çerçevesinde Yozgat’a giden Yönetim Kurulu Üyelerimiz Sayın Nezih DEMİRTEPE ile Sayın Veysel BİNYILDIZ katılımcılara YOZGAT SERGİSİ TEŞEKKÜR BELGESİ’ni verdiler. Açılışa, T.C. Kültür ve Turizm Bakanımız Sayın Prof. Dr. Nabi AVCI kutlama telgrafı gönderdi. Sergi, 14 Mayıs 2017 Pazar günü sona erdi.

GESAM’ın “Türkiye Sergileri” çerçevesindeki 67. etkinliği 2 Haziran 2017 Cuma günü Hakkari’de açılacak ve 9 Haziran 2017 Cuma gününe kadar devam edecektir.

68. etkinlik olarak 8 Temmuz 2017 Cumartesi günü ÇANKIRI’da açılacak “GESAM ÜYELERİ ÇANKIRI SERGİSİ” için adınızı (en geç) 19 Haziran 2017 Pazartesi gününe kadar yazdırabilir ve 50 TL. tutarındaki katılım payını Türkiye İş Bankası Ankara Kızılay şubesindeki 4214-1318152 numaralı hesaba veya 106105 numaralı Posta Çeki hesabımıza yatırabilirsiniz. Bu işlemleri, GESAM’a bizzat gelerek nakit ya da kredi kartı ile gerçekleştirebilirsiniz.

Ağustos ayındaki 69. etkinlik 4 Ağustos 2017 Cuma günü BAYBURT’ta, Eylül ayındaki 70. etkinlik TUNCELİ’de, Ekim ayındaki 71. etkinlik BATMAN’da, Kasım ayındaki 72. etkinlik KARAMAN’da ve Aralık ayındaki 73. etkinlik ŞIRNAK’ta gerçekleşecektir. Bu sergiler için de adınızı (şimdiden) GESAM’a yazdırabilirsiniz.

Bu arada GESAM web sitesi yenilenmiş durumdadır. Enteraktif konumu ile daha fonksiyonel hale gelen web sitemizde bütün üyelerimizin kişisel etkinliklerini GESAM ailesinin tamamına ve bütün sanat/kültür camiasına sunma imkânına kavuşacağız. Lütfen, bütün sanat ve kültür faaliyetlerini bize, bizzat GESAM’a gelerek veya e-mail yolu ile ulaştırınız.

Üyemiz Sayın Prof. Dr. Şadan BEZEYİŞ geçtiğimiz ay İstanbul’da vefat etti. Sayın Hocamıza Allah’tan rahmet, diğer aile fertlerine sabırlar dileriz.

Formun Üstü

“Cumartesi Etkinlikleri” Haziran ayı programı aşağıda yer almaktadır. Önümüzdeki aylarda siz de GESAM’da “Cumartesi Etkinliği” düzenlemek düşüncesindeyseniz, lütfen GESAM’a bilgi veriniz.

Bu arada tekrar hatırlatmak isteriz. GESAM ÜYE KİMLİK KARTLARI yenilenmiştir. Eğer söz konusu kartınız eski ise (veya kaybolduysa) lütfen nüfus kâğıdı fotokopiniz ile vesikalık fotoğrafınızı GESAM’a ulaştırınız.

GESAM üyelik aidatları, 2017 yılında 75 TL olarak devam etmektedir. Bu arada eğer yatırmadıysanız (öncelikle) eski aidatlarınızı yatırmanızı rica ediyoruz.

Yönetim Kurulu adına; çalışmalarınızda başarılar diler, sevgi ve saygılarımı sunarım.      

 

 

 

                                                                                                                                   Prof. Dr. Osman ALTINTAŞ

                                                                                                                                                                                                                              Yönetim Kurulu Başkanı

 

 

 

HAZİRAN 2017 CUMARTESİ ETKİNLİKLERİ

 

TARİH SAAT KONUŞMACI KONU

 

10 Haziran 2017 14.00 Dr. Cavad PURNAMİ İran’da Kur-an’ı Kerim’in İpek İle Halı Dokuması
17 Haziran 2017 14.00 Naciye MUMCU Sim-Sırma Sanatı

(Sunum)