Türkiye Güzel Sanat Eseri Sahipleri Meslek Birliği

GESAM Ağustos Ayı

 

18/256                                                                                                                                                                         02.08.2018

 

 

DEĞERLİ ÜYEMİZ;

 

Öncelikle Bakanlığımızdaki değişimler hakkında bilgi vermek isteriz.  T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığına Sayın Mehmet Nuri ERSOY’un atandığını bildirir, görevinde başarılar dileriz. Bakanlığımız eski Müsteşarı Sayın Ömer ARISOY, daha önceki Müsteşar Sayın Prof. Dr. A. Haluk DURSUN ve Bakanlığımız eski Müsteşar Yardımcısı Sayın Nadir ALPASLAN da Bakan Yardımcılıkları görevine getirildiler.

T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı Telif Hakları Genel Müdürlüğü’nün desteği ile Eylül  2018’de ilkini gerçekleştireceğimiz projemiz ile ilgili çalışmalarımızı tamamlamış bulunuyoruz. Geçtiğimiz ay sizlere ulaştırılan yazılarımızda da belirttiğimiz üzere 30 ay sürecek olan BÜYÜKŞEHİR-GÜNDEM; GÜZEL SANATLAR ve TELİF HAKLARI etkinliğimizin her bölümüne 30 üyemiz eserleri ile iştirak edecektirBöylece her üyemiz, en fazla 2 ildeki etkinlikte eseri ile yer alabilecek. İlk etkinliğimiz 14 Eylül 2018 Cuma günü Ankara’da başlayacak. Bu etkinlikte yer almayı düşünen üyelerimiz adlarını (en geç 8 Ağustos 2018/Çarşamba gününe kadar) yazdırabilirler. Katılımın 30’dan fazla olması durumunda GESAM’da oluşturulacak seçici kurul takdir hakkını kullanarak 30’dan sonraki başvuruları, diğer  illerdeki etkinliklere kaydırabilecektir. 14 Eylül 2018/Cuma günü Ankara’da (Millî Kütüphane binasında) gerçekleşecek olan bu ilk etkinliğe bütün üyelerimizi şimdiden davet ederiz.

GESAM ULUSLAR ARASI UKRAYNA/TÜRK SANATÇILARI SERGİSİ,  16 – 19 Temmuz 2018 tarihleri arasında Ukrayna’nın başşehri Kiev’de gerçekleştirildi. Kiev Yunus Emre Türk Kültür Merkezi’ndeki törende, GESAM Yönetim Kurulu Üyesi/Koordinatör  Sayın Nezih DEMİRTEPE sergi ile  ilgili  bilgi verdi, T.C. Kiev Büyükelçisi Sayın Yönet Can TEZEL, Ukrayna Cumhuriyeti Ankara Büyükelçisi Ex. Andrii SYBIHA ve Kiev Yunus Emre Türk Kültür Merkezi Müdürü Sayın Dr. Ender KORKMAZ’a  teşekkür etti. Daha sonra T.C. Kiev Büyükelçisi Sayın Yönet Can TEZEL, karayoluyla Kiev’e gelen ve gelemeyip eser gönderen 110 üyemize teşekkür etti. GESAM Yönetim Kurulu Üyesi/Koordinatör Sayın Nezih DEMİRTEPE,  T.C. Kiev Büyükelçisi Sayın Yönet Can TEZEL’e GESAM onurluğunu sundu. Kiev Yunus Emre Türk Kültür Merkezi Müdürü’nün GESAM onurluğunu ise T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı Emekli Müsteşar Yardımcısı Sayın Orhan KALKAN sundu. Nevşehir Vali Yardımcısı (GESAM üyesi) Sayın Nevzat SİNAN ise, açılışa katılan  Ukrayna Dışişleri Protokol Genel Direktörü Sayın Olga CHUBRYKOVA’ya GESAM/UKRAYNA KATALOĞU’nu verdi. Sergi, 4 günlük sunumun ardından (yine) kara yolu ile 23 Temmuz 2018/Pazartesi günü Ankara’ya getirildi. Bu arada GESAM ULUSLAR ARASI/UKRAYNA SERGİ KATALOĞU çıkmış bulunmaktadır. Ankaralı üyelerimiz; bu sergi etkinliğinde yer alan eserlerini, 2’şer Katalog ve Teşekkür Belgeleri’ni GESAM’dan alabilirler. Ankara dışındaki üyelerimizin 2’şer Katalog ve Teşekkür Belgeleri ise kargo ile gönderilmektedir.

Öte yandan  GESAM’ın geleneksel “Türkiye Sergileri”nin 80. etkinliği 28 Eylül 2018/Cuma günü Osmaniye’de gerçekleşecektir.  Bu sergiye eser vermek istiyorsanız adınızı GESAM’a yazdırıp 60 TL. tutarındaki katılım ücretini 106105 numaralı Posta Çeki hesabına yatırınız. “Türkiye Sergileri”nin 81.si ise 26 Ekim 2018/Cuma günü Düzce’de gerçekleşecektir. Bu sergi için de adınızı yazdırıp, 60 TL tutarındaki katılım ücretini yatırabilirsiniz.

Ağustos 2018 etkinlik programı aşağıda yer almaktadır.

GESAM üyelik aidatları, 2018 yılı için de 75 TL’dır. 2018’in 8. ayına gelmiş bulunuyoruz. Lütfen bu ay içinde aidatlarınızı yatırınız. Bu arada (eğer yatırmadıysanız lütfen öncelikle) 2017 yılı aidatınızı yatırmanızı rica ediyoruz. (T. İş Bankası- Ankara/Kızılay Şubesi – IBAN Nu: TR20 0006 4000 0014 2141 3181 52)

Yönetim Kurulu adına; çalışmalarınızda başarılar diler, şimdiden Kurban Bayramınızı kutlar, sağlıklı ve huzurlu günler temenni eder, sevgi ve saygılarımı sunarım.                                                  

          

 

Prof. Dr. Osman ALTINTAŞ

Yönetim Kurulu Başkanı

 

 

AĞUSTOS 2018 ETKİNLİKLERİ

TARİH SAAT KONUŞMACI KONU
11 Ağustos 2018 14.00 Dr. Ahmet CEBECİ “Türkiye ve Balkanlar-Kültür ve Sanat” (Sunum)