Türkiye Güzel Sanat Eseri Sahipleri Meslek Birliği

Gesam Aralık Ayı

    19/323                                                                                                                                      30.11.2019

DEĞERLİ ÜYEMİZ;

Ekim ayında düzenlediğimiz “GESAM ULUSLARARASI/LÜBNAN TÜRK SANATÇILARI SERGİSİ” ile ilgili “Katalog” ve “Teşekkür Belgeleri”ni Ankara’daki üyelerimiz GESAM’dan alabilirler. Ankara dışındaki üyelerimize ise Teşekkür Belgeleri ve Katalogları kargo ile gönderilmiştir.

GESAM’ın “BÜYÜKŞEHİR-GÜNDEM: GÜZEL SANATLAR ve TELİF HAKLARI” etkinliğinin İzmir bölümü 25 Ekim 2019 Cuma günü, İzmir Ticaret Odası’nda gerçekleşti. Açılış, İstiklâl Marşı’nın sunulması ardından, GESAM Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Sayın Osman ALTINTAŞ’ın gönderdiği kutlama mesajı, GESAM Yönetim Kurulu Üyesi Sayın Nezih DEMİRTEPE tarafından okundu. T.B.M.M. Başkanı Sayın Prof. Dr. Mustafa ŞENTOP, İzmir Valisi Sayın Erol AYYILDIZ, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Tunç SOYER ve İzmir Ticaret Odası  Yönetim Kurulu Başkanı Sayın  Mahmut ÖZGENER’in gönderdiği kutlama telgraflarından sonra 2 spot film ile Telif Hakları Üzerine adlı sine/vizyon izlendi. Burada son olarak, GESAM İzmir Temsilcisi Sayın Ayten KÖSE ÖZARSLAN “Güzel Sanatlarda İzinsiz Kopyalama” başlıklı bir konferans verdi. Konferansı, İzmir Emniyet Müdürlüğü Güvenlik Şube  Müdürü Sayın Ömer GÜLDÜZ ile birlikte kalabalık bir emniyet mensubu da takip etti. Galeri bölümünde ise 50 sanatçının eserlerinin yer aldığı GESAM SERGİSİ açıldı. Burada “Teşekkür Belgesi” ve İzmir tanıtım kitleri, İzmir İl Kültür ve Turizm Müdürü Sayın Murat KARAÇANTA tarafından dağıtıldı. İzmir’deki etkinlik 3 gün devam etti.

Kahramanmaraş’taki “BÜYÜKŞEHİR-GÜNDEM: GÜZEL SANATLAR ve TELİF HAKLARI” etkinliği ise; 8 Kasım 2019 Cuma günü Necip Fazıl Kısakürek Kültür Merkezi’nde yapıldı. T.B.M.M. Başkanı Sayın Prof. Dr. Mustafa ŞENTOP’un kutlama telgrafı gönderdiği etkinlik, GESAM Yönetim Kurulu Üyesi Sayın Nezih DEMİRTEPE’nin, GESAM Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Prof. Dr. Osman ALTINTAŞ tarafından gönderilen kutlama mesajını sunması ile devam etti. 2 spot film ile Telif Hakları Üzerine adlı sine/vizyon izlendi. Burada GESAM Üyesi/Sanat Tarihçisi Sayın  Gülşen ALTINTAŞ’ın verdiği “TÜRKİYE’de TELİF HAKKI UYGULAMALARINDAKİ YAŞANILAN MADDİ KAYIPLARIN BOYUTU ve ALINMASI GEREKEN ÖNLEMLER” başlıklı bir konferans ile etkinliğin ilk bölümü sona erdi. Konferans ardından galeri bölümünde PASTA kesimi gerçekleştirildi. 35 sanatçının eserlerinin yer aldığı GESAM SERGİSİ’nin açılmasından sonra “Teşekkür Belgesi” dağıtımı, Kahramanmaraş İl Kültür ve Turizm Müdürü Sayın Seydihan KÜÇÜKDAĞLI tarafından yapıldı. Etkinlik Kahramanmaraş’ta 4 gün sürdü.

2020’nin ilk etkinliği Kocaeli/Sabancı Kültür Merkezi’nde 7 Ocak 2020 Salı günü başlayacaktır. Bu etkinliğin sergi bölümü için de adınızı 6 Aralık 2019/Cuma gününe kadar yazdırabilirsiniz.

Ayrıca; 3 Mart 2020’de Malatya’da,  7 Nisan 2020’de Manisa’da ve  4 Mayıs 2020’de Mardin’de başlayacak etkinliklerin SERGİ bölümüne adınızı yazdırabilirsiniz. Bildiğiniz üzere SERGİ bölümlerine boyutları 40 cm’yi geçmeyen eserler alınmaktadır.                                

Daha önce 3 defa gerçekleştirdiğimiz Esere ve Emeğe Saygı temalı KARİKATÜR ve AFİŞ YARIŞMASI/4 için başvurular devam etmekte olup, 14 Ocak 2020 gününe kadar iştirak edilebilecek olan bu yarışmada kazanan eserler; Ankara, İstanbul, İzmir, Adana, Trabzon, Diyarbakır ve Erzurum’da 2020 yılı içinde sergilenecektir. Yarışma ile ilgili şartnameleri GESAM’dan bizzat temin edebileceğiniz gibi web sayfamızdan da alabilirsiniz. Şimdiden bütün katılımcılara üstün başarılar diliyoruz.        

GESAM üyelik aidatları, 2019 yılı için 75 TL olarak devam etmektedir. Aralık ayına gelmiş bulunuyoruz. Bir kamu kuruluşu olan Meslek Birliği üyelik aidatlarının ödenmesinde titizlik gösterilmesi gereğini tekrar hatırlatıyor, buna uygun olarak (ödemediyseniz) önce 2018’in, ardından 2019 yılının aidatını (en geç 31 Aralık 2019/Salı akşamına kadar) yatırmanızı bekliyoruz. (GESAM Posta Çeki Hesap Numarası: 106105) ve(GESAM T. İş Bankası Ankara/Kızılay Şubesi IBAN Nu: TR20 0006 4000 0014 2141 3181 52) Aidatlarınızı GESAM’a bizzat gelerek nakit veya kredi kartı ile de ödeyebilirsiniz.

GESAM’ın “Cumartesi Etkinlikleri” de devam etmektedir. Aralık ayı etkinlik programı aşağıda yer almaktadır.

Yönetim Kurulu adına; çalışmalarınızda başarılar diler, sağlıklı ve huzurlu günler temenni eder, 2020 yılının hayırlı olmasını şimdiden diler, sevgi ve saygılarımı sunarım.

Prof. Dr. Osman ALTINTAŞ

Yönetim Kurulu Başkan  

ARALIK 2019 ETKİNLİKLERİ

TARİH SAAT KONUŞMACI KONU
14 Aralık 2019 14.00 Mustafa KARAKAYA   “Türk Kılıcı/Yatağan”
21 Aralık 2019 14.00 Dr. Mehmet Akif ERBAŞ “Cezayir/ Belgesel/3”