Türkiye Güzel Sanat Eseri Sahipleri Meslek Birliği

GESAM Aralık Ayı

18/385                                                                                                                                                                 21.11.2018

 

 

Değerli Üyemiz;

 

T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı Telif Hakları Genel Müdürlüğü’nün desteği ile gerçekleştirilen BÜYÜKŞEHİR-GÜNDEM: GÜZEL SANATLAR ve TELİF HAKLARI etkinliğimizin üçüncüsü 16 Kasım 2018/Cuma günü Antalya’da yapıldı. Tekelioğlu İl Halk Kütüphanesi Konferans Salonunda saat 17.30’da İstiklâl Marşı okunmasının ardından, Yönetim Kurulu Üyemiz Sayın Nezih DEMİRTEPE programı sundu. Antalya Milletvekilleri Sayın Atay USLU, Sayın Kemal ÇELİK, Sayın Cavit SARI ve Sayın Feridun BAHŞİ’den gelen kutlama telgraflarının okunması ardından Antalya Şube Başkanı Sayın Mehmet Rıza ÜNLÜ söz aldı. Protokol konuşmaları arasında T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı Emekli Müsteşar Yardımcısı Sayın Orhan KALKAN söz alarak, sahasında tek olan GESAM’ın bunun bilincinde son yıllarda giderek artan çalışmalar yaptığını söyledi.

Daha sonra 2 spot film ile 45 dakikalık telif hakları temalı sine vizyon seyredildi. Ardından; Denetleme Kurulu Üyemiz Sayın Doç Dr. Meltem KATIRANCI “KÜLTÜR, SANAT ve TELİF HAKLARI” başlıklı konferansını verdi, 5846 sayılı yasanın, sanatçılara ait telif haklarını anlamıyla koruduğunu vurguladı.

Antalya etkinliğinde son olarak SERGİ izlendi. Sergide 42 adet değişik türden eser yer aldı. Sergide eseri bulunan GESAM üyelerine “Teşekkür Belgesi” verildi.  BÜYÜKŞEHİR-GÜNDEM: GÜZEL SANATLAR ve TELİF HAKLARI ANTALYA ETKİNLİĞİ ikram ile tamamlandı. Sergi, 3 gün süre ile izlendi.

Dördüncüsü Aydın’da 7 Aralık 2018/Cuma günü başlayacak olan BÜYÜKŞEHİR-GÜNDEM: GÜZEL SANATLAR ve TELİF HAKLARI etkinliği, Aydın İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü Dr. Hidayet Sayın Kültür Merkezi’nde gerçekleşecektir. Etkinlikte Üyemiz Sayın Dr. Gülcan BAŞAR telif hakları ile ilgili bir konferans verecek, ardından 2 spot film ve sine vizyon sunulacak, son olarak ise sergi açılacaktır.

Öte yandan 11 Ocak 2019/Cuma günü Balıkesir’de gerçekleşecek BÜYÜKŞEHİR-GÜNDEM: GÜZEL SANATLAR ve TELİF HAKLARI etkinliğinin sergi bölümüne katılmak istiyorsanız (en geç 27 Aralık 2018/Perşembe gününe kadar) GESAM’a bilgi veriniz.  Sergiye bildiğiniz üzere uzun kenarı 50 cm’yi geçmeyen 1 eser ile katılabileceksiniz. (30 ilde gerçekleşecek bu etkinliklere her üyemiz sadece ikisine olmak üzere “Katılım Ücreti” ödemeden katılabilecektir.)

GESAM’ın Formun Üstü“Aralık 2018 Etkinlikleri” programı aşağıda yer almaktadır. GESAM üyelik aidatları, 2018 yılı için 75 TL’dır. 2018’in 12. ayına gelmiş bulunuyoruz. Lütfen bu ay içinde aidatlarınızı yatırınız. (Türkiye İş Bankası- Ankara/Kızılay Şubesi – IBAN: TR 20 0006 4000 0014 2141 3181 52, Posta Çeki Hesap Numarası: 106105) Aidat durumunuzu; GESAM’ı arayıp öğrenebilirsiniz. Aidatlarınızı (bildiğiniz üzere) GESAM’a bizzat gelerek nakit veya kredi kartı ile de ödeyebilirsiniz.

Yönetim Kurulu adına; çalışmalarınızda başarılar diler, sağlıklı ve huzurlu günler temenni eder, sevgi ve saygılarımı sunarım.         

Prof. Dr. Osman ALTINTAŞ

Yönetim Kurulu Başkanı

 

 

ARALIK 2018 ETKİNLİKLERİ

TARİH SAAT KONUŞMACI KONU
01 Aralık 2018

Cumartesi

14.00 Burhan ALKAR “Türkiye’de Heykel Sanatı/2”

 

7 Aralık 2018

Cuma

14.00 Prof. Dr. Osman ALTINTAŞ “Cumhuriyet Döneminde Sanat Eğitiminin Gelişim Süreci”
22 Aralık 2018

Cumartesi

14.00 Mustafa KARAKAYA “İstiklal Marşı ve Mehmet Akif Ersoy”