Türkiye Güzel Sanat Eseri Sahipleri Meslek Birliği

Gesam Mart Ayı

    19/63                                                                                                          27.02.2019

Değerli Üyemiz;

T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı Telif Hakları Genel Müdürlüğü’nün desteği ile gerçekleştirdiğimiz BÜYÜKŞEHİR-GÜNDEM: GÜZEL SANATLAR ve TELİF HAKLARI etkinliğimizin altıncısı, 8 Şubat 2019/Cuma günü Bursa’da yapıldı. Bursa Devlet Klâsik Türk Müziği Korosu Dede Efendi Konferans Salonu’nda saat 15.30’da İstiklâl Marşı okunması ardından, Yönetim Kurulu Üyemiz Sayın Nezih DEMİRTEPE programı ve Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Osman ALTINTAŞ’ın gönderdiği kutlama mesajını sundu. Ardından Bursa İl Kültür ve Turizm Müdürü Sayın Ahmet GEDİK söz aldı. Daha sonra 2 spot film ile 45 dakikalık telif hakları temalı sine vizyon seyredildi. Yönetim Kurulu Üyemiz Sayın Öğretim Üyesi Dr. Necmettin YAĞCI “Güzel Sanat Eserlerindeki Fikr-î Mülkiyet Hakları” başlıklı konferansını verdi. Konferansın ardından Bursa İl Kültür ve Turizm Müdürü Sayın Ahmet GEDİK GESAM üyelerine Bursa ilini tanıtıcı yayınlar verdi. Bursa Milletvekilleri Sayın Ahmet KILIÇ ve Sayın Emine YAVUZ GÖZGEÇ ise etkinliğimiz için kutlama telgrafı gönderdiler. Etkinlikte son olarak, Bursa Devlet Güzel Sanatlar Galerisi’nde SERGİ sunuldu. Sergide 42 adet değişik türden eser yer aldı. Burada eseri bulunan GESAM üyelerine “Teşekkür Belgesi” verildi.  BÜYÜKŞEHİR-GÜNDEM: GÜZEL SANATLAR ve TELİF HAKLARI etkinliğinin altıncısı GESAM Pasta kesimi ve ikram ile tamamlandı. SERGİ, 3 gün süre ile devam etti.

Denizli’deki yedinci etkinliğimiz ise 1 Mart 2019/Cuma günü başlayacak. Bu BÜYÜKŞEHİR-GÜNDEM: GÜZEL SANATLAR ve TELİF HAKLARI etkinliği, Denizli/Pamukkale Üniversitesi’nde gerçekleşecek. Etkinlikte Üyemiz Sayın Öğretim Üyesi Dr. Erol Murat YILDIZ “Fikrî Mülkiyet Hakları Amaç, Kapsam ve Yapılması Gerekenler başlıklı bir konferans verecek, ardından 2 spot film ve sine vizyon sunulacak, son olarak ise ‘3 gün devam edecek olan’ SERGİ açılacaktır.

Öte yandan 5 Nisan 2019/Cuma günü Diyarbakır’da gerçekleşecek BÜYÜKŞEHİR-GÜNDEM: GÜZEL SANATLAR ve TELİF HAKLARI etkinliğinin 3 gün sürecek olan SERGİ bölümüne katılmak istiyorsanız (en geç 14 Mart 2019/Perşembe gününe kadar) GESAM’a bilgi veriniz.  Sergiye bildiğiniz üzere uzunlukları 45 cm’yi geçmeyen 1 eser ile katılabiliyorsunuz. 30 ay sürecek etkinliğimiz toplamında,  Değerli Üyelerimiz sadece 2 sergiye eseri ile katılabiliyor. Diyarbakır Cahit Sıtkı Tarancı Kültür Merkezi’ndeki BÜYÜKŞEHİR-GÜNDEM: GÜZEL SANATLAR ve TELİF HAKLARI etkinliğinde, Yönetim Kurulu Başkanımız Sayın Prof. Dr. Osman ALTINTAŞ “Telif Hakları Üzerine” Başlıklı konferansını sunacaktır.

Sizlere whatsapp iletişim hattı hizmetimiz ile ilgili bilgi vermiştik. Geçen ay da bilgilendirdiğimiz gibi iletişim için artık e-mail değil bu whatsapp numarası kullanılacaktır. Ancak sizlere bilgilerimiz whatsapp ile iletilecek, siz de talep, istek ve şikâyetlerinizi bu whatsapp hattına (sadece) yazılı olarak yapabileceksiniz. Bu hat, konuşma için kullanılmayacaktır! Bilgilerinize tekrar önemle sunarız.

GESAM’ın Formun Üstü“Mart 2019 Etkinlikleri” programı aşağıda yer almaktadır. GESAM üyelik aidatları, 2019 yılı için de (Nisan 2018’de yapılan 15.Olağan Genel Kurul kararı çerçevesinde) 75 TL olarak devam edecektir. Bir kamu kuruluşu olan Meslek Birliği üyelik aidatlarının ödenmesinde titizlik gösterilmesi gereğini tekrar hatırlatıyor, buna uygun olarak (ödemediyseniz) önce 2018’in, ardından 2019 yılının aidatını yatırmanızı rica ediyoruz. (GESAM Posta Çeki hesap numarası: 106105) ve (GESAM Türkiye İş Bankası- Ankara/Kızılay Şubesi  IBAN Numarası: TR 20 0006 4000 0014 2141 3181 52) Aidat durumunuzu;  GESAM whatsapp iletişim hattına yazarak öğrenebilirsiniz. Aidatlarınızı (bildiğiniz üzere) GESAM’a bizzat gelerek nakit veya kredi kartı ile de ödeyebilirsiniz. Aidatlar konusunda bir konuyu daha siz Değerli Üyelerimize iletmek isteriz. Yazdığımız (özel) yazılarda aidat eksikliklerini bildirmekteyiz. Bazı Değerli Üyelerimiz bu eski borçlarının (sadece) son yıllarını dikkate alıp (gönderdiğim para 2017 ve 2018 yıllarına aittir gibi bir not yazmaktadırlar. Muhasebe kayıtlarına aidat borçları “eskiden/yeniye doğru” işlenmektedir. Yani gönderdiğiniz paralar öncelikle eski aidatlarınız için kayda alınmaktadır. Bu konuda daha detaylı bilgi isteyen siz Değerli Üyelerimiz whatsapp iletişim hattına yazabilirler.

Yönetim Kurulu adına; çalışmalarınızda başarılar diler, sağlıklı ve huzurlu günler temenni eder, sevgi ve saygılarımı sunarım. 

                       Prof. Dr. Osman ALTINTAŞ                                                                               

                                                                                                            Yönetim Kurulu Başkanı

*MART 2019 ETKİNLİKLERİ*

TARİH SAAT KONUŞMACI KONU
9 Mart 2019 14.00 Atilla İNAN “SEPETÇİLİK KÜLTÜRÜ ÜZERİNE” (Sunum)
16 Mart 2019 14.00 Burhan ALKAR “DESENLER” (Konuşma)
23 Mart 2019 14.00 Nezih DEMİRTEPE “TÜRKİYE SERGİLERİ” (Konuşma)
30 Mart 2019 14.00 Nail TAN “ÂŞIK VEYSEL’İN SANAT DÜNYASI” (Konuşma)