Türkiye Güzel Sanat Eseri Sahipleri Meslek Birliği

Gesam Nisan Ayı

   19/83                                                                                                         02.04.2019

Değerli Üyemiz;

T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı Telif Hakları Genel Müdürlüğü’nün desteği ile gerçekleştirdiğimiz BÜYÜKŞEHİR-GÜNDEM: GÜZEL SANATLAR ve TELİF HAKLARI etkinliğimizin yedincisi, 1 Mart 2019/Cuma günü Denizli’de yapıldı. Pamukkale Üniversitesi İİB Fakültesi Konferans Salonu’nda saat 16.30’da İstiklâl Marşı okunması ardından, Yönetim Kurulu Üyemiz Sayın Nezih DEMİRTEPE programı sundu ve Yönetim Kurulu Başkanımız Sayın Prof. Dr. Osman ALTINTAŞ’ın gönderdiği kutlama mesajını okudu. Ardından 2 spot film ile 45 dakikalık telif hakları temalı sine/vizyon seyredildi. Üyemiz ve Dr. Öğr. Üyesi Sayın Erol Murat YILDIZ “Fikrî Mülkiyet Hakları Amaç, Kapsam ve Yapılması Gerekenler” başlıklı konferansını verdi. Konferansın ardından Üniversite Kongre ve Kültür Merkezi’nde GESAM ÜYELERİ SERGİSİ sunuldu. Sergide 35 eser yer aldı. Sergide eseri bulunan GESAM üyelerine “Teşekkür Belgesi” verilmesinden sonra BÜYÜKŞEHİR-GÜNDEM: GÜZEL SANATLAR ve TELİF HAKLARI etkinliğinin yedincisi GESAM pasta kesimi ve ikram ile tamamlandı. Sergi, 3 gün devam etti.

5 Nisan 2019/Cuma günü Diyarbakır’da gerçekleşecek BÜYÜKŞEHİR-GÜNDEM: GÜZEL SANATLAR ve TELİF HAKLARI etkinliğindeki sergi üç gün devam edecektir.

 3 Mayıs 2019/Cuma günü Erzurum’daki BÜYÜKŞEHİR-GÜNDEM: GÜZEL SANATLAR ve TELİF HAKLARI etkinliğindeki sergi için eser verecekseniz, en geç 16 Nisan 2019 Salı gününe kadar adınızı yazdırabilirsiniz. 

Öte yandan; daha önce Mayıs 2019’da T.B.M.M. Türkiye/Finlandiya Parlamentolar Arası Dostluk Gurubu himayesinde düzenleyeceğimizi bildirdiğimiz “GESAM ULUSLARARASI/FİNLANDİYA TÜRK SANATÇILARI SERGİSİ” etkinliğimiz bürokratik nedenlerden ve kur artışından kaynaklanan maliyetlerden dolayı yetişmeyeceği gerekçesi ile iptal edilmiştir. 250.-TL ücret yatıran Üyelerimizin paraları iade edilecektir.

Bu arada; T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı Telif Hakları Genel Müdürlüğü tarafından KİFAÇ (Kültürel İfadelerin Çeşitliliğinin Korunması ve Geliştirilmesi Sözleşmesi) ile ilgili 19 Mart 2019 Salı günü İstanbul’da bir toplantı yapıldı. Bakan

Yardımcımız Sayın Prof. Dr. Ahmet Halûk DURSUN ile Telif Hakları Genel Müdürümüz Sayın Dr. H. Ziya TAŞKENT’in başkanlığındaki toplantıda GESAM’ı Yönetim Kurulu Üyemiz Sayın Nezih DEMİRTEPE temsil etti.

Sizlere whatsapp iletişim hattı hizmetimiz ile ilgili bilgi vermiştik. Geçtiğimiz aylarda da bilgilendirdiğimiz gibi iletişim için whatsapp numarası kullanılacak. Sizlere bilgilerimiz whatsapp ile iletilecek, talep, istek ve şikâyetlerinizi bu whatsapp hattına (sadece) yazılı olarak yapacaksınız. Bu hat, konuşma için kullanılmayacaktır!

GESAM’ın Formun Üstü“Nisan 2019 Etkinlikleri” aşağıda yer almaktadır. GESAM üyelik aidatları, 2019 yılı için de 75 TL’dir. Bir kamu kuruluşu olan Meslek Birliği üyelik aidatlarının ödenmesinde titizlik gösterilmesi gereğini tekrar hatırlatıyor, buna uygun olarak (ödemediyseniz) öncelikle geçmiş yılların, ardından 2019 yılının aidatını yatırmanızı rica ediyoruz. (GESAM/Posta Çeki Hesap numarası: 106105) ve(GESAM Türkiye İş Bankası- Ankara/Kızılay Şubesi IBAN Nu: TR 20 0006 4000 0014 2141 3181 52) Aidatlarınızı GESAM’a bizzat gelerek nakit veya kredi kartı ile de ödeyebilirsiniz.

Yönetim Kurulu adına; çalışmalarınızda başarılar diler, sağlıklı ve huzurlu günler temenni eder, sevgi ve saygılarımı sunarım.                                                               

Prof. Dr. Osman ALTINTAŞ

Yönetim Kurulu Başkanı

NİSAN 2019 ETKİNLİKLERİ

TARİH SAAT KONUŞMACI KONU
13 Nisan 2019 14.00 Burhan ALKAR Heykelin Yapım Koşulları (Sunum)
20 Nisan 2019 14.00   Prof. Dr. Osman ALTINTAŞ “Kültürel Alanın Gelişmesi ve Korunması İçin Telif Haklarının Önemi(Konferans)
27 Nisan 2019 14.00   İlhami NALBANTOĞLU Anadolu’nun Kapısı-Türkiye’nin Tapusu Ahlat” (Sunum)