Türkiye Güzel Sanat Eseri Sahipleri Meslek Birliği

GESAM Ocak Ayı

18/410                                                                                                                                                                        26.12.2018

Değerli Üyemiz;

Öncelikle Yönetim Kurulu olarak; 2019 yılının sağlık, huzur ve başarılar getirmesini diler, hayırlı bir yıl temenni ederiz.

T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı Telif Hakları Genel Müdürlüğü’nün desteği ile gerçekleştirdiğimiz BÜYÜKŞEHİR-GÜNDEM: GÜZEL SANATLAR ve TELİF HAKLARI etkinliğimizin dördüncüsü 7 Aralık 2018/Cuma günü Aydın’da yapıldı. Dr. Hidayet Sayın Kültür Merkezi Konferans Salonunda saat 15.30’da İstiklâl Marşı okunmasının ardından, Yönetim Kurulu Üyemiz Sayın Nezih DEMİRTEPE programı sundu ve Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Osman ALTINTAŞ’ın gönderdiği mesajı okudu. Ardından Aydın Valisi Sayın Yavuz Selim KÖŞGER söz aldı. Daha sonra 2 spot film ile 45 dakikalık telif hakları temalı sine/vizyon seyredildi. Daha sonra; Bandrol ve Kültürel Etkinlikler Kurulu Üyesi Sayın Dr.Öğr.Üyesi Gülcan BAŞAR “OSMANLI’DAN BU YANA TELİF HAKLARI VE UYGULAMALARI” başlıklı konferansını sundu. Konferansın ardından Aydın Vali Yardımcısı Sayın Dr. Ömer Faruk GÜNAY, Sayın Dr.Öğr.Üyesi Gülcan BAŞAR’a bir “EBRU” tablo armağan etti. Aydın etkinliğinde son olarak fuaye bölümünde sergi izlendi. Sergide 40 adet değişik türden eser yer aldı. Sergide eseri bulunan GESAM üyelerine “Teşekkür Belgesi” ve Aydın Valiliği tanıtım hediyeleri verildi.  BÜYÜKŞEHİR-GÜNDEM: GÜZEL SANATLAR ve TELİF HAKLARI etkinliğinin dördüncüsü ikram ile tamamlandı. Sergi, 4 gün süre ile izlenime açık kaldı.

2019 yılında ilk olarak, Balıkesir’de beşinci etkinliğimiz 11 Ocak 2019 Cuma günü başlayacaktır. BÜYÜKŞEHİR-GÜNDEM: GÜZEL SANATLAR ve TELİF HAKLARI etkinliği, Balıkesir-Karesi Belediyesi Kültür Merkezi’nde gerçekleşecektir. Etkinlikte Üyemiz Sayın Dr.Öğr.Üyesi Meyser KAYA “ESER SAHİBİNİN HAKLARI İLE BAĞLANTILI HAKLAR ve TECAVÜZÜN ÖNLENMESİ” başlıklı bir konferans verecek, ardından 2 spot film ve sine/vizyon sunulacak, son olarak ise sergi açılacaktır.

Öte yandan 8 Şubat 2019 Cuma günü Bursa’da gerçekleşecek BÜYÜKŞEHİR-GÜNDEM: GÜZEL SANATLAR ve TELİF HAKLARI etkinliğinin sergi bölümüne katılmak istiyorsanız (en geç 14 Ocak 2019 Pazartesi gününe kadar) GESAM’a bilgi veriniz. Sergiye bildiğiniz üzere uzun kenarı 50 cm’yi geçmeyen 1 eser ile iştirak edebilirsiniz. (30 ay sürecek etkinliğimiz toplamında,  siz değerli üyelerimiz sadece 2 sergiye eseriniz ile katılabileceksiniz).

Geçtiğimiz ay Üyelerimiz Mehmet Halis BOZKURT ve Veyis ÜNSAL’ı kaybettik. Kendilerine Allah’tan rahmet, yakınlarına ve GESAM camiasına başsağlığı dileriz.

Bir ayı aşkın süredir e-mail ile sizlere bilgi veremiyoruz. Bu iletişim yolunun devamı için çalışmalarımız sürüyor. Sizlere bütün bilgileri bu çerçevede posta ile vermeye devam edeceğiz.

GESAM’ın Formun Üstü“2019 Ocak Ayı Etkinlikleri” programı aşağıda yer almaktadır. GESAM üyelik aidatları, 2019 yılı için de (Nisan 2018’de yapılan 15.Olağan Genel Kurul Kararı ile) 75 TL. olarak devam edecektir. Bir kamu kuruluşu olan Meslek Birliği üyelik aidatlarının ödenmesinde titizlik gösterilmesi gereğini tekrar hatırlatıyor, buna uygun olarak (ödemediyseniz) önce 2018’i, ardından 2019 yılı aidatını yatırmanızı rica ederiz. (GESAM/Posta Çeki Hesap Numarası: 106105), (GESAM Türkiye İş Bankası Ankara/Kızılay Şubesi IBAN: TR 20 0006 4000 0014 2141 3181 52) Aidat durumunuzu GESAM’ı arayıp veya e-mail atarak öğrenebilirsiniz. Aidatlarınızı (bildiğiniz üzere) GESAM’a bizzat gelerek nakit veya kredi kartı ile de ödeyebilirsiniz. Yönetim Kurulu adına; çalışmalarınızda tekrar başarılar diler, sağlıklı ve huzurlu günler temenni eder, sevgi ve saygılarımı sunarım.                                                               

Prof. Dr. Osman ALTINTAŞ

Yönetim Kurulu Başkanı

OCAK 2019 ETKİNLİKLERİ

TARİH SAAT KONUŞMACI  
5 Ocak 2019 14.00 Burhan ALKAR “Desenler ve Maketlerim”

(Sunum)

19 Ocak 2019 14.00 Abdullah SATOĞLU “Arif Nihat ASYA”

(Konferans)

26 Ocak 2019 14.00 Mahmut ÖZKOCA “Fotoğraf ve Sanatçı”

(Sunum)