Türkiye Güzel Sanat Eseri Sahipleri Meslek Birliği

GESAM Şubat Ayı

19/20                                                                                                                                                                                            28.01.2019

DEĞERLİ ÜYEMİZ;

Bildiğiniz üzere; Cumhurbaşkanlığı’nın 4 sayılı kararnamesinin (Bakanlıklara Bağlı İlgili, İlişkili Kurum ve Kuruluşlar ile Diğer Kurum ve Kuruluşların Teşkilatı Hakkındaki) 367. maddesi ile T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı Telif Hakları Genel Müdürlüğü’nün bünyesinde Fikrî Mülkiyet Akademisi kurulmuştur. Bu Akademinin bünyesi içinde siz Değerli Üyelerimizin de istifade edebileceği bir Kültür ve Turizm Bakanlığı Telif Hakları Eğitim Merkezi faaliyete geçecektir. Bu Eğitim Merkezi’nin güzel sanatlar ve telif hakları sahasında büyük bir eksikliği gidereceği kanaatindeyiz.

Bu arada T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığımızın logosu değişmiştir. Bunu da siz Değerli Üyelerimizin bilgilerine sunarız.

Bakanlığımız Telif Hakları Genel Müdürlüğü tarafından 25 Ocak 2019 günü Ankara’da yapılan Ulusal Fikrî Haklar Strateji Belgesi Hazırlık Çalıştayı’na GESAM adına; Yönetim Kurulu Başkanımız Sayın Prof. Dr. Osman ALTINTAŞ ile Yönetim Kurulu Üyemiz Sayın Nezih DEMİRTEPE iştirak ettiler.

Telif Hakları Genel Müdürlüğü’nün desteği ile gerçekleştirdiğimiz BÜYÜKŞEHİR-GÜNDEM: GÜZEL SANATLAR ve TELİF HAKLARI etkinliğimizin beşincisi 11 Ocak 2019/Cuma günü Balıkesir’de yapıldı. Karesi Belediyesi AVM Kültür Merkezi Konferans Salonunda saat 15.30’da İstiklâl Marşı okunmasının ardından, Yönetim Kurulu Üyemiz Sayın Nezih DEMİRTEPE programı sundu ve Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Osman ALTINTAŞ’ın gönderdiği kutlama mesajını okudu. Ardından Balıkesir Valisi V. Sayın İsmail DEMİRHAN söz aldı. Daha sonra 2 spot film ile 45 dakikalık telif hakları temalı sine/vizyon seyredildi. Ardından; Üyemiz Sayın Öğretim Üyesi Dr. Meyser KAYA “Eser Sahibinin Hakları İle Bağlantılı Haklar ve Tecavüzün Önlenmesi” başlıklı konferansını verdi. Konferansın ardından Balıkesir Vali V. Sayın İsmail DEMİRHAN son olarak FUAYE bölümünde SERGİ eserlerini izledi. Sergide 36 adet değişik türden eser yer aldı. Bu sergide eseri bulunan GESAM üyelerine “Teşekkür Belgesi” ve Balıkesir Valiliği tanıtım hediyeleri verildi.  BÜYÜKŞEHİR-GÜNDEM: GÜZEL SANATLAR ve TELİF HAKLARI etkinliğinin beşincisi pasta kesimi ve ikram ile tamamlandı. Sergi, 3 gün süre ile Balıkesir’deki salonda izlendi.

2019 yılında altıncı etkinliğimiz ise 8 Şubat 2019/Cuma günü Bursa’da gerçekleşecek. Bu BÜYÜKŞEHİR-GÜNDEM: GÜZEL SANATLAR ve TELİF HAKLARI etkinliği, Bursa’da gerçekleşecek. Etkinlikte Yönetim Kurulu Üyemiz Sayın Öğretim Görevlisi Dr. Necmettin YAĞCI “Güzel Sanat Eserlerindeki Fikrî Mülkiyet Hakları” başlıklı bir konferans verecek, ardından 2 spot film ve sine/vizyon sunulacak, son olarak ise sergi açılacaktır.

Öte yandan 1 Mart 2019/Cuma günü Denizli’de gerçekleşecek BÜYÜKŞEHİR-GÜNDEM: GÜZEL SANATLAR ve TELİF HAKLARI etkinliğinin SERGİ bölümüne katılmak istiyorsanız (en geç 11 Şubat 2019/Pazartesi gününe kadar) GESAM’a bilgi veriniz.

Sergiye bildiğiniz üzere uzunlukları 50 cm’yi geçmeyen 1 eser ile yer alabiliyorsunuz. 30 ay sürecek etkinliğimiz toplamında,  Değerli Üyelerimiz sadece 2 SERGİ’ye eseri ile katılabiliyor.

Sizlere bildirmek istediğimiz bir konu da whatsapp iletişim hattı hizmetimiz ile ilgilidir. Geçen ay da bilgilendirdiğimiz gibi iletişim için artık e-mail değil; whatsapp iletişim hattı kullanılacaktır. Sizlere bilgilerimiz whatsapp ile iletilecek; talep, istek ve şikâyetlerinizi bu whatsapp hattına (sadece) yazılı olarak yapabileceksiniz. Bu hat, konuşma için kullanılmayacaktır.

GESAM’ın Formun Üstü2019 Şubat Ayı Etkinlikler Programı aşağıda yer almaktadır. Üyelik aidatları, 2019 yılı için de (Nisan 2018’de yapılan 15.Olağan Genel Kurul çerçevesinde) 75 TL. olarak devam edecektir. Bir kamu kuruluşu olan Meslek Birliği üyelik aidatlarının ödenmesinde titizlik gösterilmesi gereğini tekrar hatırlatıyor, buna uygun olarak (ödemediyseniz) önce 2018’in, ardından 2019 yılının aidatını yatırmanızı rica ediyoruz. (Posta Çeki Hesap Numarası: 106105) ve (Türkiye İş Bankası- Ankara/Kızılay Şubesi IBAN Nu: TR 20 0006 4000 0014 2141 3181 52) Aidatlarınızı GESAM’a bizzat gelerek nakit veya kredi kartı ile de ödeyebilirsiniz.

Aidatlar konusunda bir konuyu daha siz Değerli Üyelerimize iletmek isteriz. Yazdığımız (özel) yazılarda aidat noksanlıklarını bildirmekteyiz. Bazı Değerli Üyelerimiz bu eski borçlarının (sadece) son yıllarını dikkate alıp (gönderdiğim para 2017 ve 2018 yıllarına aittir) notu yazmaktadırlar. Muhasebe kayıtlarına aidat borçları “eskiden/yeniye doğru” işlenmektedir. Yani gönderdiğiniz paralar öncelikle eski aidatlarınız için kayda alınmaktadır. Bu konuda daha detaylı bilgi isteyen siz Değerli Üyelerimiz whatsapp iletişim hattına yazabilirler.

Yönetim Kurulu adına; çalışmalarınızda tekrar başarılar diler, sağlıklı ve huzurlu günler temenni eder, sevgi ve saygılarımı sunarım.   

 

                                                           

                                                                                                           Prof. Dr. Osman ALTINTAŞ

                                                                                                              Yönetim Kurulu Başkanı

 

 

ŞUBAT 2019 ETKİNLİKLERİ

TARİH SAAT KONUŞMACI KONU

 

2 Şubat 2019 14.00 Doç. Dr. Burcu ARICI TÜZÜN “Sanat, Sağlık ve Renkler (Sunum)
16 Şubat 2019 14.00 Ercan ALGÜNER “Japonya”

(Sine/Vizyon)

23 Şubat 2019 14.00 Nezafet ÖZLÜTÜRK “Masal Tadında Bir Kadının Düşlerine Yolculuk” (Sunum)